Welcome

Definicja Fintechu

Fintech jest sektorem gospodarki obejmującym firmy zajmujące się branżą finansową i technologiczną. Czym cechuje się ten sektor? Kogo i czego dotyczy?

Fintech

Sektory tego typu łączą rozwiązania finansowe i technologiczne, korzystając ze strefy online i najnowszych technologii komunikacyjnych. Firmy będące fintechami oferują usługi finansowe, które wykorzystują nowe technologie internetowe i pozwalają korzystać z innowacyjnych usług finansowych. To także firmy technologiczne, które tworzą infrastrukturę dla podmiotów na rynku finansowym.

Firmami z sektora fintech mogą być banki, instytucje płatnicze, pożyczkowe, sieci afiliacyjne, kantory internetowe, firmy gamingowe itp.

Czego dotyczy Fintech?

Najprościej mówiąc, Fintech może dotyczyć głównie; obsługi płatności online (np. Blik, Paypal), e-bankowości, pożyczek przez Internet, przechowywania danych finansowych (np. BIK, Bloomberg), pożyczek peer-to-peer, porównywarek internetowych, platform aukcyjnych (np, Ceneo, Allegro), kantorów internetowych, firm stosujących rozwiązania blockchain (np. inPay) i wszelkich innych aspektów innowacyjnych. Wszystkie te rozwiązania wpływają na komfort użytkownika, który z łatwością skorzysta z danych usług bez wychodzenia z domu, używając przykładowo jedynie smarfona. W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie pozwalają nam poprawić jakość życia i korzystać z większości usług w sferze online.
Zaletami takiego rozwiązania jest z pewnością szybkość realizowanych transakcji. Klienci oszczędzają czas i z łatwością zyskują dostęp do nowinek technologicznych. Okazuje się, że rozwiązania tego typu są tańsze niż standardowe formy obsługi klienta. Zasięg działania obejmuje wiele osób, które posiadają dostęp do sieci online. Zautomatyzowane procesy działają błyskawicznie, co jest kolejnym udogodnieniem.

Działania Pwc związane z Fintechem obejmują dzisiaj coraz większą liczbę firm, zwłaszcza finansowych. Innowacyjna technologia daje wiele nowych możliwości, które chętnie są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa i klientów.